دکتر حسن فیروزی 4 جراحی درمانی بینی 4 انحراف تیغه بینی منجر به خروپف می شود؟
[wtr-time]

انحراف تیغه بینی منجر به خروپف می شود؟

بعضی از افراد در نفس کشیدن دچار مشکل می شوند یا در هنگام خواب خروپف می کنند. یکی از علت های به وجود آمدن این مشکلات، انحراف تیغه بینی است. عوامل دیگری وجود دارد که منجر به گرفتگی بینی می شود، از جمله پولیپ بینی یا بزرگ بودن بیش از حد شاخک های بینی .

در این مقاله قصد داریم تا با انحراف بینی و روش درمان خروپف با جراحی به صورت کامل آشنا شویم.

انحراف تیغه بینی

داخل بینی هر فردی، بافتی استخوانی غضروفی وجود دارد که حفره بینی را به دو قسمت تقسیم می کند. به این بافت غضروفی تیغه بینی می گویند. در صورتی که این تیغه بینی به طرفی کج شود منجر به انسداد راه های تنفسی و در نتیجه ایجاد اشکال در تنفس فرد می شود.

علت انحراف در تیغه بینی چیست؟

انحراف و کج شدن تیغه بینی به دو دلیل رخ می دهد:

 1. مادرزادی: ممکن است این عارضه از بدو تولد وجود داشته باشد. به صورتی که سپتوم در هنگام رشد به صورت نامتقارن باشد منجر به انحراف تیغه می شود.
 2. براثر ضربه و فشار: وارد شدن ضربه به بینی یا فشار به بینی منجر به کج شدن بینی می شود.

علائم انحراف بینی چیست؟

یکی از شایع ترین علامت های انحراف بینی، اختلال در تنفس است. این افراد به سختی تنفس می کنند. ممکن است در این افراد عفونت یا التهاب غشای مخاط بینی وجود داشته باشد. علامت دیگر انحراف تیغه بینی، سینوزیت است. در افرادی که تیغه بینیشان کج شده است، در سوراخ بینی بزرگترشان، مخاط بینی خشک می شود و علت آن عبور زیاد جریان هوا است. علامت دیگر انحراف تیغه بینی، مشکلاتی در خواب است از جمله خروپوف کردن. این افراد اصولا  در هنگام خواب  تمایل به سمت مخالف گرفته بینی دارند.

علائم دیگری در این عارضه وجود دارند که شایع نیستند و عباتند از:

 • خونریزی
 • سردرد
 • آبریزش بینی
 • درد در صورت
 • آپنه خواب: این مورد جز مشکلات بسیار جدی است که انحراف تیغه بینی به وجود می آورد.

درمان خروپف با جراحی انحراف تیغه بینی چگونه است؟

برای درمان انحراف تیغه بینی در موارد اولیه می توان از داروهایی استفاده کرد در صورتی که داروها انحراف را بهبود نبخشند بیمار باید به جراحی انحراف تیغه بینی رو آورد.

در طی جراحی انحراف تیغه بینی یا سیتوپلاستی برای درمان خروپف، جراح از داخل روی  تیغه بینی برشی ایجاد می کند، سپس غضروف های اضافه را برمی دارد. سپتو پلاستی ممکن است با جراحی های دیگری مانند رینو پلاستی برای بهبود ظاهر بینی یا با جراحی سینوسی انجام شود. عمل جراحی سپتو پلاستی عموما به صورت سرپایی یا با بیهوشی موضعی انجام می شود. این عمل ممکن است حدودا یک الی یک ساعت و نیم طول بکشد.

عوارض جراحی سپتوپلاستی چیست؟

همه جراحی ها از جمله جراحی های بینی عوارضی دارند. سپتوپلاستی جز روش های جراحی بینی است که به نسبت بقیه جراحی ها عوارض کمتری دارد. از جمله عوارضی که بعد از عمل به وجود می آید عباتند از:

 • عفونت در بینی
 • خونریزی در بینی
 • تورم و کبودی
 • در موارد نادر ممکن است تیغه بینی سوراخ شود
 • در مواردی ممکن است منجر به از دست دادن حس بویایی شود

اقدامات و مراقبت های بعد از جراحی تیغه بینی

 • نیاز است تا از مصرف داروهایی که منجر به رقیق شدن خون می شوند از جمله اسپرین ها خودداری کنید
 • در هنگام استراحت، سرتان را از بدن بالاتر قرار دهید
 • تا 6 هفته بعد از عمل جراحی، از ورزش های سنگین و فعالیت های سنگین بپرهیزید.
 • حدودا تا 2 ماه بعد از عمل بینی از قرار گرفتن در مقابل نور مستقیم آفتاب بپرهیزید.
 • تا دو هفته بعد از جراحی از خوردن غذاهایی که نیاز به جویدن دارند اجتناب کنید. می توانید از  غذاهایی مانند سوپ و آبمویه ها استفاده کنید.
 • در صورتی که تورم زیادی داشتید بهتر است تا از کمپرس یخ در اطراف بینی استفاده کنید.

بهبود بعد از عمل سپتوپلاستی چقدر طول می کشد؟

در این عمل به دلیل برش تیغه بینی نیاز به زمان بهبود دارد. در نظر داشته باشید چه نوع بینی شما گوشتی یا استخوانی باشد فرقی در ز مان بهبود ندارد. در هر صورت برش باید زده شود و نمیاز به بهبود هم از داخل و هم بیرون است.

انحراف تیغه بینی و خروپف

اگر انحراف تیغه بینی درمان نشود چه اتفاقی می افتد؟

در صورتی که به پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه نکنید و جراحی انجام ندهید، علاوه بر اختلال در تنفس، ممکن است دچار سینوزیت های مکرر و با شدت بالا شوید. همچنین اگر شدت انحراف بینی زیاد باشد، در ظاهر بینی نیز تاثیر گذار است.

برای جراحی انحراف تیغه بینی چه سنی بهتر است؟

بهتر است تا زمانی که رشدتان متوقف نشده است عمل سپتوپلاستی را انجام ندهید. بهترین زمان برای انجام این عمل بعد از 15 سالگی است.

هزینه انجام سپتوپلاستی برای درمان خروپف چقدر است؟

هزینه انجام عمل همانند باقی عمل ها به عوامل بسیار مختلفی بستگی دارد. اما در نظر داشته باشید عمل سپتوپلاستی جز عمل های درمانی است در صورتی که به این عنوان عمل را انجام دهید بیمه هزینه عمل را به شما می دهد.

در صورتی که همزمان با عمل سپتوپلاستی از عمل رینوپلاستی استفاده کنید، به عمل زیبایی تغییر می کند و همه هزینه های عمل را خودتان باید پرداخت کنید.

جراحی زیبایی بینی

توصیه پزشک برای درمان خروپف با جراحی سپتوپلاستی

بیماری که خروپف می کند علاوه بر انحراف تیغه بینی ممکن است مشکل پولیپ و بزرگ بودن شاخک های بینی داشته باشد. در صورتی که نیاز به جراحی انحراف بینی داشته باشد توصیه می شود همراه با آن، عمل پولیپ بینی و کوچک کردن شاخک های بینی نیز انجام شود.

بهترین جراح انحراف تیغه بینی کیست؟

بهترین جراح انحراف تیغه بینی کسی است که به جراحی های ترمیمی اشراف کامل داشته باشد. همچنین بتواند با استفاده از آژمایش های بالینی بهترین درمان را برای بیمار در نظر بگیرد.

برای مشاوره و معاینه بینی خود می توانید به دمتر حسن فیروزی متخصص گوش و حلق و بینی ( فلوشیپ جراحی زیبایی) مراجعه کنید.

راه های ارتباطی با دکتر حسن فیروزی:

شماره های تماس: ۸۸۸۸۶۲۱۸ و ۸۸۶۷۵۵۴۰

اینستاگرام دکتر حسن فیروزی: drfiroozi.hassan

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین جراح بینی در تهران مراجعه نمایید.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 Comments
Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *