دکتر حسن فیروزی 4 جراحی درمانی بینی 4 جراحی همزمان زیبایی و انحراف بینی
[wtr-time]

جراحی همزمان زیبایی و انحراف بینی

جراحی همزمان زیبایی و انحراف بینی

جراحی همزمان زیبایی و انحراف بینی یا سپتورینوپلاستی به جراحی اطلاق می شود که در آن به طور همزمان جراحی زیبایی بینی و جراحی انحراف بینی انجام می شود.

سپتوپلاستی چیست؟

سپتوم دیواره باریک بینی است که دو بخش بینی را از هم جدا کرده و سوراخ های بینی را ایجاد می کند. در صورتی که فردی به انحراف در این دیواره مبتلا باشد، یعنی بینی کمی کج است و جلوی عبور هوا را می گیرد و یا اگر بینی به دلیل آسیب های وارد شده به بینی تغییر شکل پیدا کرده باشد، فرد نیاز به جراحی سپتوپلاستی و یا همان جراحی انحراف بینی است.

در این بین افرادی هم هستند که علاوه بر این  که می خواهند مشکلات تنفسی شان برطرف شود به دنبال زیبا تر شدن ظاهر بینی شان نیز هستند. به همین دلیل به این افراد جراحی زیبایی بینی نیز توصیه می شود.

به انجام همزمان این دو جراحی توسط جراح بینی خوب سپتورینوپلاستی (جراحی همزمان زیبایی و انحراف بینی) گفته می شود.

جراحی همزمان زیبایی و انحراف بینی

قبل از آن که اقدام به جراحی نمایید، جراح بینی جلسات مشاوره متعددی را انجام می دهد که در این جلسات در خصوص موارد و مسائل متعددی پرسش و پاسخ صورت می گیرد. از مهمترین مواردی که بسیار مهم است بیان دارو های مصرفی است. زیرا ممکن است عوارضی را در حین و بعد از جراحی ایجاد نماید. در صورتی که اعلام شود، از میزان این عوراض کاسته می شود.

در ادامه توضیحاتی را در این خصوص خواهیم داد.

لیست داروهای مصرفی

در این لیست میزان دارو های مصرفی، علت و مدت زمان مصرف باید نوشته شود. در صورت امکان دارو ها را به همراه داشته باشید. جراح بینی برای آن که در روند جراحی اختلالی ایجاد نشود، ممکن است برخی از این دارو ها را حذف نماید.

مصرف برخی از ویتامین ها، گیاهان و مکمل های داروی قبل و بعد از جراحی بینی برای مدتی نیز ممنوع است.

در صورتی که مصرف برخی از دارو ها حیاتی و مهم است، حتما با متخصص خود صحبت کرده و سپس به جراح بینی خود اطلاع دهید.

بعد از جراحی سپتورینوپلاستی، جراح بینی، برخی از دارو های مسکن و آنتی بیوتیک را برای شما تجویزمی نماید که باید طبق دستور مصرف شود. زیرا ممکن است بعد از عمل دچار درد و عفونت شده که این دارو ها برای درمان این عوارض مهم هستند.

اقدامات حین جراحی همزمان زیبایی و انحراف بینی

برای آن که جراحی انجام شود، بیمار توسط متخصص بیهوشی، بیهوش می شود. زیرا برای انجام این دو جراحی نیاز به انجام جراحی بینی به روش باز است.

جراح برش های مربوطه را زده و شروع به اصلاح فرم بینی می نمایند. در این مرحله دیواره بینی اصلاح می شود و در صورت نیاز به دیواره غضروف و یا استخوان پیوند داده می شود و یا تراش خورده می شود.

بعد از آن که جراحی زیبایی بینی نیز انجام شد، بینی بسته شده و بخیه هایی در محل برش ها در داخل و خارج بینی زده می شود و بینی توسط جراح بینی بانداژ می شود.

اقدامات مهم بعد از جراحی همزمان زیبایی و انحراف بینی

به دلیل آن که در حین جراحی فرد بیهوش شده است، باید از انجام کار های شخصی خود در یک الی دو روز اول خودداری نمایید و باید استراحت نماید و در صورت نیاز از فرد دیگری برای انجام کار های خود کمک بگیرید.

از خود مراقبت کنید و مراقب زخم های خود باشید. یک الی دو روز بعد از جراحی اسپیلنت ها برداشته می شوند. برداشتن اسپیلنت ها در این مدت کوتاه به دلیل کاهش ابتلا به عفونت و مشکلات تنفسی است.

حتما طبق برنامه ای که به شما اعلام شده به جراح بینی خود مراجعه نمایید.

هر سوالی که در این مدت برایتان پیش آمده است را از جراح بینی خود بپرسید.

جراحی همزمان زیبایی و انحراف بینی

مراقبت  های بعد از جراحی سپتورینوپلاستی

از انجام فعالیت هایی که ممکن است به بینی شما آسیب وارد کند خودداری کنید. زیرا انجام این فعالیت ها ممکن است آسیب های جبران ناپذیری به بینی تان وارد کند.

همچنین از اطرافیان خود بخواهید که در زمان انجام فعالیت های خود مراقب بینی شما باشند و از پرتاب و یا بلند کردن اشیا نزدیک صورت تان خودداری نمایند.

 • هیچ فعالیت سختی و شدیدی بعد از جراحی بینی و به مدت هفته انجام ندهید.
 • تا یک ماه بعد از عمل جراحی شنا نکنید.
 • لباسی را که از جلو باز و بسته می شود، بپوشید.

حمام و شستشو

 • در هنگام شستشوی صورت از لمس یا خیس کردن پانسمان بینی خودداری کنید.
 • از مسواک نرم استفاده کنید.
 • از شخص دیگری بخواهید که در هفته اول بعد از عمل موهای شما را بشوید.
 • فقط به حمام بروید و از دوش گرفتن و زیر فشار آب مستقیم رفتن صرف نظر کنید. هنگام استحمام ، پانسمان خود را خشک نگه دارید.

حرکات صورت خود را محدود کنید

 • به مدت یک هفته از حرکات صورت خودداری کنید. این شامل پوزخند زدن ، خندیدن و لبخند زدن است.
 • از خوردن غذاهایی که نیاز به جویدن طولانی مدت دارند خودداری کنید.
 • از صحبت کردن به مدت طولانی خودداری کنید.

استفاده از لنز یا عینک بعد از عمل بینی

 • شما می توانید 2 تا 3 روز بعد از عمل لنزهای تماسی خود را بپوشید.
 • عینک یا عینک آفتابی خود را در جایی که بالای بینی به دلیل فشار به بینی نباید استفاده شود. در صورتی که نیاز به استفاده از عینک دارید با استفاده از چسب به پیشانی از عینک استفاده کنید.

نحوه شستشوی بینی بعد از عمل بینی

جراح بینی به این دلیل از شما می خواهد که بینی را شستشو دهید که نیاز به تمیز کردن و ماندن داخل بینی است تا از بروز عفونت های احتمالی بکاهد. ظبق دستور جراح بینی، 3 الی 5 باز در روز داخل بینی را محلول شستشو باید تمیز کنید.

ممکن است جراح از شما بخواهد که این کار را به مدت 2 هفنه هر روز انجام دهید.

 

جراحی همزمان زیبایی و انحراف بینی یا سپتورینوپلاستی به جراحی اطلاق می شود که در آن به طور همزمان جراحی زیبایی بینی و جراحی انحراف بینی انجام می شود. دکتر حسن فیروزی جراح بینی و صورت در خصوص انجام جراحی همزمان زیبایی و انحراف بینی می توانند شما عزیزان را از طریق راه های ارتباطی زیر راهنمایی نمایند.  شماره های تماس مطب ۰۲۱-۸۸۸۸۶۲۱۸ و ۸۸۶۷۵۵۴۰ می باشد. همچنن می توانید در اینستاگرام نمونه کار ها را مشاهده نمایید. 

مراقبت از گچ و اسپلینت بینی

با توجه به شرایط جراحی سپتورینوپلاستی ممکن است جراح بینی از گچ و اسپلینت بینی استفاده شود. در این صورت ممکن است گچ بینی به مدت یک هفته بر روی بینی بماند ولی دکتر حسن فیروزی جراح بینی، اسپلینت را بعد از یک روز از بینی خارج می کند.

 • پانسمان و اسپلینت بینی را لمس نکنید.
 • پانسمان را خشک نگه دارید.

چه اقداماتی برای کاهش تورم بینی بعد از جراحی سپتورینوپلاستی می توان انجام داد؟

از شایع ترین عوارض بعد از جراحی بینی، تورم بینی و صورت است. تورم به مرور زمان کاهش پیدا می کند. ولی می توان اقداماتی را برای کاهش سریع تر و بهبود بینی بعد از عمل انجام داد که در ادامه دکتر حسن فیروزی توضیح خواهند داد. با این حال باید این نکته را بیان نمود که ممکن است بعد از جراحی بینی تا ماه ها تورم در بینی وجود داشته باشد.

 • برای کاهش تورم بستی بخورید.
 • از خم شدن خودداری کنید.
 • برای استراحت و خوابیدن سر خود را بالاتر از قلب نگه دارید. این نوع استراحت از تورم پیشگیری می کند.
 • از گرم شدن و کردن صورت خودداری کنید. (عدم استفاده از سشوار، عدم قرارگیری در مقابل نور خورشید و ….)
 • در صورتی که بعد از جراحی بینی تب و لرز، درد معده و یا هر عارضه ای دارید، حتما با جراح بینی خود صحبت نمایید.

انتخاب جراح بینی خوب می تواند نتیجه جراحی سپتورینوپلاستی شبیه به نظر و هدف خودتان از جراحی نماید.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 Comments
Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *