دکتر حسن فیروزی 4 جراحی زیبایی بینی 4 روش های کاهش ورم بعد از جراحی بینی
[wtr-time]

روش های کاهش ورم بعد از جراحی بینی

روش های کاهش ورم بعد از جراحی بینی

جراحی زیبایی بینی که با عنوان رینوپلاستی هم شناخته می شود، یکی از جراحی های زیبایی صورت محسوب می شود که در آن بینی بازسازی شده و علاوه بر زیبایی ، ممکن است درمانی هم باشد.

با این حال تمامی جراحی های که بر روی بینی انجام می شود، باعث ایجاد تورم روی بافت های بینی و صورت شده و ممکن است مدتی به طول انجامد تا درمان شود.

میزان تورم ممکن است بسته به فرد و نوع جراحی بینی (جراحی بینی استخوانی، جراحی بینی گوشتی و جراحی بینی طبیعی و…) متفاوت باشد .

در صورتی که جراحی بینی شکسته انجام شود، به عنوان بخشی از عمل، ممکن است فرد تورم در گونه ها و زیر چشم را نیز تجربه نماید. در ادامه دکتر حسن فیروزی فلوشیپ جراحی صورت از دانشگاه هاروارد آمریکا در خصوص روش های کاهش ورم بعد از جراحی بینی صحبت خواهند کرد.

ورم بعد از جراحی بینی

روش های کاهش ورم بعد از جراحی بینی

بعد از جراحی بینی نیاز است تا مراقبت های مناسب را انجام داد تا به کاهش تورم بینی کمک نماید. که این امر باعث می شود تا تورم بینی کاهش پیدا کرده و نتایج جراحی زود تر مشاهده شود.

برخی از اقداماتی که می توان برای کاهش تورم بینی انجام داد عبارتند از :

  • بالا نگه داشتن سر به نسبت سایر بخش های بدن و خوابیدن به حالت نیمه نشسته به تخلیه مایعات اضافی از بینی بسیار کمک می کند.
  • در هنگام استراحت با استفاده از چند بالش سعی نمایید به حالت نیمه نشسته بخوابید تا در شب های اولیه بعد از جراحی از تجمع مایعات داخل بینی پیشگیری شود.
  • از خم شدن بیش از حد به بدن ، خم شدن و انجام هر گونه تمرین شدید که باعث افزایش فشار خون می شود،باید خودداری کرد.

سایر مراقبت ها شامل :

از کمپرس سرد استفاده کنید

کمپرس را بر روی صورت قرار دهید تا احساس آرامش کنید. استفاده از کمپرس سرد باعث بیحسی اطراف بینی و کاهش جریان خون شده و در نتیجه التهاب و کبودی کاهش پیدا می کند.

می توانید از حوله مرطوب که به مدت 15 دقیقه در فریزر گذاشته شده و سپس داخل کیسه قرار داده شده است به عنوان کمپرس استفاده کرد.

قرار دادن کمپرس به مدت 20 دقیقه با توجه به مواردی که بیان می شود، در کاهش تورم بعد از جراحی بینی بسیار کمک کننده است. کمپرس نباید به طور مستقیم بر روی بینی قرار داده شود. زیرا قرار دادن کمپرس بر روی بینی، ممکن است باعث تغییر شکل فرم آن شود. پس روی پیشانی و گونه بگذارید. همچنین از پارچه های خیس استفاده نکنید تا گچ یا تامپون بینی خیس نشود.

کمپرس سرد در 48 ساعت اول بعد از جراحی بینی موثر است و باید هر 20 دقیقه یک بار و به مدت 20 دقیقه بروی پیشانی قرار داده شود.

از مالش مستقیم یخ بر روی پوست خودداری نمایید زیرا در جریان خون تاثیر گذاشته و باعث آسیب به بافت بینی می شود.

هیدراته بمانید

نوشیدن مایعات به خارج شدن سموم و مواد بیهوشی از بدن بسیار کمک می کند و در ادامه به کاهش تورم بسیار کمک می کند.

برخلاف مصرف آب ، باید از نوشیدنی های کافئین دار برای مدتی دوری کرد. مصرف نمک بیش از حد در وعده های غذایی باعث احتباس مایعات بدن می شود و تورم را به دنبال دارد که توصیه می شود از مصرف نمک تا حدود زیادی کاسته شود.

استراحت کنید

استراحت مهمترین اصل می باشد که باید به مدت 2 هفته از جراحی را به آن اختصاص داد. جراحی بینی را چند ماه قبل از رویداد های مهم زندگی مانند عروسی و یا جشن انجام دهید تا تورم به طور کامل از بین رود.

از مصرف الکل ، مواد مخدر و مکمل ها خودداری کنید

استفاده از دارو ها و مکمل های دارویی به مدت دو هفته قبل و بعد از جراحی ممنوع است. زیرا بر روی گردش و فشار خون تاثیر گذار است.

از داروهای ضد التهابی که برای کاهش درد یا تورم است، استفاده نکنید. این داروها می توانند خونریزی را افزایش دهد و به دنبال آن التهاب رخ دهد.

الکل یک ادرار آور است و می تواند باعث کمبود آب بدن شود. پس استفاده از مشروبات الکی قبل و بعد از جراحی نیز ممنوع است.

روش های کاهش ورم بعد از جراحی بینی

چسب زدن به بینی

بعد از عمل بینی ، دکتر حسن فیروزی جراح بینی در ولیعصر، بر روی پل و نوک بینی را چسب بینی می زند. چسب بینی به کاهش تورم بینی بسیار کمک می کند . همچنین باعث ثابت ماندن بافت بینی می شود.

برای مدتی باید این چسب بینی زده شود ولی تداوم آن ممکن است به پوست آسیب رساند پس طبق برنامه جراح بینی باید عمل کرد.

از عطسه ، جویدن مواد غذایی سخت ، خشک شدن بینی و گریه جلوگیری کنید

همه این مواد باعث افزایش تورم بینی شده و بخیه های داخلی و خارجی بینی را تجریک نماید. به طبع آن نیز خونریزی ممکن است رخ دهد.

استفاده از بخور برای مرطوب نگه داشتن رطوبت هوای اتاق محل استراحت بسیار مهم است تا از سرفه پیشگیری نماید. دور ماندن از محیط هایی که دارای دود و آلاینده هایی شبیه به این می باشد و نکشیدن سیگار بسیار مهم است.

اگر برنامه ای برای جراحی زیبایی بینی دارید، شما به یک جراح دارای بهترین و بیشترین میزان تجربه و مهارت نیاز دارید تا این جراحی زیبایی را انجام دهید. دکتر حسن فیروزی جراح بینی در تهران  در خصوص رو ش های کاهش ورم بعد از جراحی بینی می توانند شما عزیزان را از طریق راه های ارتباطی زیر راهنمایی نمایند.  شماره های تماس مطب ۰۲۱-۸۸۸۸۶۲۱۸ و ۸۸۶۷۵۵۴۰ می باشد. همچنن می توانید در اینستاگرام نمونه کار ها را مشاهده نمایید. 

علت ماندگاری و یا طولانی شدن تورم بینی چیست؟

تورم های اولیه بعد از جراحی زیبایی بینی در هفته اول بسیار زیاد است و بعد از حدود 2 هفته بعد از جراحی باید 80 درصد از تورم بینی کاسته شود.

در افرادی که جراحی بینی گوشتی و جراحی بینی شکسته انجام داده اند، ممکن است نیاز به زمان بیشتری داشته و تا چند ماه و یا یک سال ادامه داشته باشد. تورم باقی مانده محسوس نیست ولی ممکن است در میزان رضایت از جراحی بینی تاثیر گذار باشد و توصیه می شود تا یک سال به خود فرصت دهید تا نتیجه نهایی را مشاهده نمایید.

سخن آخر

مراجعه به بهترین جراح بینی در تهران در دریافت نتیجه مطلوب بسیار تاثیر گذار و کمک کننده است . همچنین از میزان عوارض بعد از جراحی بینی تا حدود زیادی می کاهد.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 Comments
Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *